Ny ejerstruktur i Magasin og ILLUM
Magasin du Nord og ILLUM får ny ejerstruktur
Solstra Holding A/S (Solstra) har underskrevet en aftale, hvormed virksomheden køber Magasin og Illums aktiviteter samt Magasins ejendomme i Lyngby, Århus, Odense samt Illums ejendom på Østergade (Strøget) i København. Aftalen omfatter også Magasins lagerbygning på Avedøre Holme og bygningen på hjørnet af Østergade og Købmagergade i København. Derudover har Solstra også en option på at købe 49,9 procent af den virksomhed, der ejer Magasins flagskibsbutik på Kgs. Nytorv i København.
Solstra er et nyetableret 50/50 joint venture mellem den internationale investor Alshair Fiyaz og Straumur Investment Bank ("Straumur"), som er den nuværende hovedejer af Magasin og Illums aktiviteter.
Alshair Fiyaz, som over de sidste tre år har gennemført samlede investeringer for mere end 5 mia. USD, inklusiv investeringer i flere store detail- og distributionsvirksomheder i Europa, Storbritannien og USA, siger om handlen:
- Vi er altid på udkig efter forskellige former for private investeringsprojekter i Europa. Vi har valgt at investere i Magasin og Illum på baggrund af den overbevisende investeringsmulighed ved at integrere detailhandelsaktiviteterne og ejendomsselskaberne. Vi er også glade for den betydelige erfaring, dynamik og beslutsomhed i ledelsen og de involverede nøglemedarbejdere, siger Alshair Fiyaz.
Solstra sikrer Magasin og Illum en stabil platform for fremtidig udvikling, idet investeringskonsortiet tilfører ny kapital til videreudvikling af igangværende projekter samt introduktion af nye forretningsmuligheder.
Oscar Crohn fra Straumur udtaler:
- Vi er meget glade for at have fundet en erfaren international investor som Alshair Fiyaz, der tror på strategien for Magasin og Illum, og som sikrer fremtidig investering i driften og ejendomme. At få ejerskab over ejendommene giver mulighed for at optimere brugen af stormagasinerne på en måde, der støtter Magasin og Illums drift, siger Oscar Crohn.
Solstra støtter de igangværende driftsmæssige og strategiske initiativer og ændringer i Magasin og Illum og vil gøre det muligt for stormagasinerne at videreudvikle sine detailtilbud. Overtagelsen af ejendommene vil ydermere forøge fleksibiliteten i Magasin og Illum, så de bedre kan udnytte pladsen i stormagasinerne.
- Den nye investor køber sig ind i den strategi, der er udviklet af den nuværende ledelse. Det nye ejerskab giver os en god platform, både finansielt og strategisk, så vi kan fortsætte med at videreudvikle en sund detailvirksomhed og bevare positionen som det førende stormagasin i Skandinavien, siger Jon Björnsson, CEO i Magasin du Nord A/S Th. Wessel & Vett.
Peter Zäll, CEO i Illum A/S, tilføjer:
- Vi er utrolig begejstrede over de fremtidige perspektiver under det nye ejerskab. Med ny kapital og ved at bringe den daglige drift og ejendomsdriften sammen, kan vi blive ved med at udvikle os som det førende premium brand varehus i København, siger Peter Zäll.
SEB Enskilda Corporate Finance, den førende nordiske investeringsbank, har rådgivet Solstra Holding A/S under handlen.
For yderligere information, kontakt:
Oscar Crohn
Direktør, Straumur Investment Bank
Tel. +45 2167 8491
Vincent de Canniere
Direktør, Solstice International Investment Ltd, Private Equity, investeringsselskab ejet af Mr. Alshair Fiyaz
Tel. +41 79200 6738
København, 13. august 2009
Tak for den ekstra information